Anorganická chemie
Garant oboru: prof. RNDr. Zdeněk Trávníček, Ph.D.
Garantující pracoviště studia: Katedra anorganické chemie
Charakteristika oboru:
Doktorské studium oboru Anorganická chemie je určeno zájemcům z řad absolventů navazujícího magisterského studia anorganické chemie, případně příbuzných chemických oborů. Vzhledem k výzkumnému zaměření Katedry anorganické chemie studenti získají hluboké teoretické znalosti anorganické, bioanorganické, případně materiálové chemie, a po experimentální stránce se budou zabývat především syntézou, izolací a analýzou struktury i vlastností nových koordinačních sloučenin přechodných kovů s potenciální biologickou aktivitou (látky s protinádorovými, antibakteriálními, antivirovými, antiradikálovými, a dalšími účinky) nebo koordinačních sloučenin prakticky využitelných v oblasti nových materiálů se specifickým uplatněním (látky se specifickými magnetickými vlastnostmi, povrchově modifikované nanočástice pro cílený transport léčiv, apod.). V rámci experimentální práce si studenti prohloubí již dříve nabyté zkušenosti s rozsáhlou řadou analytických a fyzikálně-chemických technik (elektronová, infračervená, Ramanova, fluorescenční a NMR spektroskopie, hmotnostní spektrometrie, monokrystalová a prášková difrakční analýza, mikroskopické techniky, termická analýza, magnetochemické metody, apod.), jimiž školící pracoviště disponuje, a to jak po stránce realizace experimentů, tak i po stránce zpracování a interpretace získaných dat. Nedílnou součástí výzkumné činnosti studentů je participace na publikačních výstupech v renomovaných časopisech oboru či výstupech patentových, a také minimálně tříměsíční stáž na některém ze zahraničních spolupracujících institucí.
Profil absolventa:
Absolvent doktorského studia anorganické chemie si zásadním způsobem prohloubí znalosti chemie s akcentem na chemii komplexních sloučenin, chemii bioanorganickou, případně materiálovou. Bude disponovat rozsáhlými experimentálními dovednostmi jak v oblasti syntetické anorganické/komplexní chemie, tak i syntézy organické. Bude schopen samostatně volit vhodné techniky pro studium struktury a vlastností připravených sloučenin, realizovat tyto experimenty, i zpracovávat a interpretovat získaná experimentální data. Rovněž bude také schopen vhodně využívat výpočetní techniku (teoretické výpočty fyzikálních vlastností) a informační databázové systémy. Absolvent bude schopen aktivně komunikovat minimálně jedním světovým jazykem. Vedle schopností samostatně vědecky pracovat také absolvent získá zkušenosti s výukovým procesem (vedení cvičení a seminářů, konzultace a vedení pregraduálních kvalifikačních prací), což mu umožní najít uplatnění jako vědeckovýzkumný nebo pedagogický pracovník na vysoké škole chemického zaměření, ve vědeckých ústavech se základním i aplikovaným výzkumným zaměřením, či ve státní nebo podnikatelské sféře v tuzemsku i v zahraničí.
Bližší a aktuální informace o zaměření pracoviště naleznou uchazeči na www stránkách Katedry anorganické chemie (http://agch.upol.cz).