Experimentální biologie
Garant studia: prof. Ing. Miroslav Strnad, CSc., DSc.
Garantující pracoviště studia:
Laboratoř růstových regulátorů PřF UP a Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v.v.i.
Charakteristika oboru:
Studijní obor „Experimentální biologie“ je samostatný biologický obor zaměřený na studium biologických procesů probíhajících na molekulární a buněčné úrovni, zejména pak studium moderních experimentálních přístupů, metod a technologií používaných k analýzám těchto procesů. Zahrnuje nejprogresivněji se rozvíjející oblasti biologické a medicínské chemie, bioanalytiky, experimentální biologie, biotechnologií a biomedicíny. Absolventy profiluje k samostatné vysoce odborné práci na kvalitní metodické úrovni a s moderními instrumentálními prostředky. Studenty připravuje jak k samostatné vědecko-výzkumné práci, tak k samostatné vědecko-organizační činnosti.
Studijní obor „Experimentální biologie“ zahrnuje novou velmi rychle se rozvíjející oblast biologie zaměřenou na studium procesů probíhajících na submikroskopické i mikroskopické úrovni. Studenti získají potřebné informace o biologických, biochemických i biofyzikálních procesech na molekulární i buněčné úrovni, o jejich vzájemné provázanosti, propojení se strukturovaností biologických objektů a o jejich funkčním významu v rámci mnohobuněčného organismu, zejména pak člověka. Studium je zaměřeno na recentní poznatky experimentální biologie a biomedicíny a jejich aplikace, na nové postupy v oblasti klonování DNA, genových technologiích, na genetické manipulace na molekulární úrovni u rostlin i živočichů, na submikroskopické metody studia, imunochemické a imunobiologické postupy zviditelňující buněčné struktury, na genomiku, proteomiku a metabolomiku, ale i na medicínské aspekty biologie. Velká pozornost bude věnována zejména biomedicíně v rámci studia fyziologických a molekulárně-biologických principů lidských onemocnění. Hlavní důraz bude položen na poznání principů a mechanizmů onemocnění (patofyziologie) a s tím souvisejícím vývojem léčiv (farmakologie) směrovaných na molekulární cíle v patologické buňce.
Profil absolventa:
Absolventi získají rozšířené a hluboké teoretické znalosti a praktické dovednosti ve všech oborech experimentální biologie. Budou se zabývat zejména studiem struktury (bio)molekul a jejich syntézou, analýzou biologických materiálů, studiem vztahů mezi strukturou biomolekul a jejich biologickými aktivitami, molekulární biologií genů a jejich expresí v modelových organizmech, molekulární povahou interakcí rostlinných a živočišných organizmů a stresorů, studiem struktury organizmů na buněčné úrovni a interakcí organizmů s cizorodými agens. Ve všech těchto směrech má Laboratoř růstových regulátorů (LRR) bohatou partnerskou spolupráci, která umožňuje doktorandům studovat část problematiky na specializovaných pracovištích v ČR i v zahraničí. Experimentální přístupy jsou kombinovány s přístupy syntetickými, analytickými, genetickými, biochemickými, farmakologickými, buněčnými a molekulárními. Významně se rozvíjí studium problematiky farmakologické a medicínské, zejména vývoj léčiv, které je studováno ve spolupráci s partnery po celém světě. Využívání bioinformatiky a všech biologických a chemických databází je nedílnou součástí studia. Absolvent bude schopen v praxi uplatnit nejnovější vědecké poznatky z oboru Experimentální biologie a příbuzných oborů – genetiky, molekulární a buněčné biologie, fyziologie rostlin, biochemie a farmakologie a dalších. Bude schopen samostatně plánovat výzkumnou činnost v soutěživém prostředí grantových systémů, s kritickým hodnocením získaných výsledků včetně statistické analýzy. Absolvent bude ovládat širokou škálu moderních experimentů na molekulární a buněčné úrovni, včetně technik instrumentální analýzy biologických vzorků. Bude schopen uplatnit a orientovat se v moderních informačních technologiích. Bude schopen získávat a zpracovat nejnovější vědecké informace ze světových elektronických databází. Ovládat sběr a zpracování dat v online zapojení přístrojů k testování validity modelů a k přípravě vlastních graficky a věcně hodnotných prezentací. Studium bude vedeno tak, aby absolvent byl maximálně adaptabilní a dokázal se orientovat i v nových trendech oboru, které bude přinášet postupující doba. Absolventi se uplatní v další akademické kariéře na vysokých školách, jako pracovníci státních i soukromých výzkumných laboratoří v ČR a v zahraničí. Mohou úspěšně plnit úkoly v laboratořích se zaměřením na humánní a veterinární medicínu, farmacii, zemědělství, biotechnologie a oborech ochrany životního prostředí. Budou mít předpoklady stát se vedoucími a organizačními pracovníky výzkumných týmů.
Požadavky k přijímacím zkouškám:
- absolvované magisterské studium přírodovědného nebo lékařského směru univerzity nebo jiné (např. technické) vysoké školy s biologickým či biochemickým zaměřením
- přiměřená laboratorní praxe a zkušenost
- aktivní znalost odborné angličtiny.
Znalosti jsou prověřeny formou vstupního pohovoru, který je součástí přijímacího řízení. Součástí přijímacího řízení je určení školitele a dohoda rámcového studijního a vědeckého programu. Uchazeč (obvykle po předchozí konzultaci s potenciálním školitelem) by měl uvést svou představu řešení tématu vědeckého programu.
Uchazeč ze zahraničí musí prokázat, že jeho vzdělání odpovídá požadavkům magisterského stupně na českých vysokých školách, že je schopen komunikovat se školitelem v anglickém nebo českém jazyce a má odpovídající finanční zajištění (stipendium).