Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.prf.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Přírodovědecká fakulta UP

Ekologie

Garant oboru: prof. MVDr. Emil Tkadlec, CSc.

Garantující pracoviště studia: Opens external link in new window Katedra ekologie a životního prostředí

Charakteristika oboru:

Je určen studentům, kteří chtějí získat detailní teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné ke studiu vztahů mezi organizmy (druhy), populacemi, společenstvy a jejich prostředím v měřítku lokálním (stanoviště, biotop) nebo geografickém (region, krajina). Časová škála, na které se problémy studují, se nachází řádově v letech (většinou výrazně pod hranicí desítek let). Na rozdíl od zoologických oborů, které jsou zaměřeny převážně na taxony, je obor ekologie zaměřen na studium obecných jevů v ekosystémech (např. sukcese, druhová diverzita, toky energií a transport látek, poměr pohlaví, populační dynamika). Ekologie je empirická vědní disciplína, která se zaměřuje převážně na objasnění kauzality pozorovaných jevů – mechanizmů, které jsou pak výchozím zdrojem ekologické teorie a základním nástrojem pro predikci v přírodních a člověkem pozměněných ekosystémech. Hlavním metodologickým přístupem je převážně experiment, ale využívány jsou intenzívně i všechny ostatní přístupy založené na observačních či deskriptivních metodách (GIS) nebo teoretických analýzách (dynamické a statistické modelování). Používané speciální metodologické přístupy se vzájemně značně liší podle studovaného organizmu a ekologické úrovně, na které se daný problém řeší. Současné užší zaměření oboru vyplývá ze specializací rozvíjených na katedře ekologie a životního prostředí PřF UP Olomouc. V oblasti ekologie suchozemských organizmů jde především o studium příčin a mechanizmů spojených s otázkami regulace populační velikosti a modelováním její časoprostorové dynamiky. Otázky ochrany a konzervační ekologie vybraných suchozemských populací a společenstev bezobratlých a obratlovců jsou studovány zejména v nivních a horských ekosystémech. V oblasti vodních ekosystémů je pozornost zaměřena na mikrobiální procesy v říčních sedimentech a jejich dynamiku a roli při přeměně a transportu organických a anorganických látek. Velká pozornost je věnována dynamice a struktuře říční krajiny, funkčnímu propojení jednotlivých subsystémů a její udržitelnosti. Vedle základních ekologických otázek jsou řešeny rovněž problémy aplikované ekologie se zaměřením na studium interakce organizmů a abiotických disturbancí a jejich vlivu na produktivitu zemědělských ekosystémů. Možnosti revitalizací jsou zkoumány jak u vodních toků (ve smyslu obnovy říčního kontinua, diverzity biotopů a konektivity), tak u suchozemských biotopů (zejména ve smyslu protierozních opatření, např. výsypky). Ekologie je otevřený obor hraničící s mnoha dalšími disciplínami. To vede k úzkému propojení a vzájemné kombinaci chemických, molekulárně-biologických, biochemických, teriologických a geografických přístupů, které mají své metodicko-technické zázemí jak na katedře ekologie a životního prostředí v areálu Holice, tak v ostatních spolupracujících institucích, které se podílí prostřednictvím školitelské nebo konzultantské činnosti na vedení studentů.

Profil absolventa:

Absolvent doktorského studia v oboru ekologie disponuje současnými širokými teoretickými znalostmi v oboru ekologie na všech ekologických úrovních (jedinec, populace až krajina) a hlubokými znalostmi v oblasti své konkrétní ekologické specializace vyplývající ze zaměření na převládající prostředí, taxon a úroveň. Vedle odborných znalostí získá absolvent zkušenosti s plánováním, projektováním výzkumné činnosti a získáváním grantů z grantových agentur. V rámci své specializace se seznámí detailně se způsoby sběru dat v přírodních systémech, se základy a principy experimentální činnosti a statistickými metodami analýzy dat a jejich vyhodnocováním. Naučí se využívat moderních informačních technologií k získávání a zpracování vědeckých informací ze světových i domácích on-line elektronických databází, vědeckých časopisů a knihoven. Absolventi získají všeobecné základy řešení problémů zahrnující procesy jejich konceptualizace, formalizace a operacionalizace. Naučí se interpretovat získané vědecké výsledky v kontextu širších problémů a prezentovat je prostřednictvím moderních počítačových metod se složitými grafickými výstupy (postery, prezentace). Seznámí se s formální úpravou vědeckých publikací, vědeckým stylem, způsobem předkládání vědeckých manuskriptů redakčním radám vědeckých časopisů a oponentským řízením spojeným s publikací vědecké práce v mezinárodním časopise. Zdokonalí své odborné komunikační schopnosti v českém i anglickém jazyce prostřednictvím veřejných přednášek na akademických seminářích nebo na vědeckých konferencích. Během studia si rovněž osvojí pedagogické schopnosti při výuce na vysokých školách. V důsledku intenzivní a soustavné práce během studia získá absolvent vysokou přizpůsobivost při zpracovávání a řešení nejrůznějších problémů, což je nezbytnou vlastností všech pracovníků v řídících a manažerských funkcích. Absolventi mohou dál pokračovat v akademické kariéře na vysokých školách, ústavech akademie věd, muzejních pracovištích či správách chráněných území a řadě jiných vědecko-výzkumných pracovišť doma i v zahraničí. Mohou se uplatnit v široké škále soukromých společností zabývajících se přímo problémy životního prostředí nebo zprostředkovaně u mnoha dalších firem na příslušných úsecích, které souvisí s problémy životního prostředí (ochrana vod, půdy, lesa a ovzduší, ochrana proti škůdcům v zemědělské produkci). Jejich odbornost je rovněž plně využitelná ve státní správě na nejrůznějších úrovních od referátů životního prostředí až po centrální složky na ministerstvech.

Požadavky k přijímacím zkouškám:

Doktorský studijní program v oboru ekologie je výběrové studium vhodné pro uchazeče s výjimečně dobrými výsledky v oblasti základního a aplikovaného výzkumu v oboru ekologie. U uchazeče o studium se předpokládají dobré studijní výsledky v magisterském studijním oboru, kvalitní znalosti ekologické teorie a praktická znalost cizích jazyků (angličtiny).

Přijímací zkouška má následující části:

  • Krátké 10minutové vystoupení uchazeče, v němž seznámí komisi se svými dosavadními výsledky ve výzkumu v daném problému či oboru (diplomová práce apod.). Vystoupení bude v anglickém jazyce nejlépe s použitím audiovizuální techniky (PowerPointová prezentace). Současně může stručně zmínit základní představy o svém budoucím projektu. 
  • Pohovor  o projektu doktorského studia, jeho odborném a finančním zajištění (školitel, konzultant, granty). Uchazeč zde může předložit své publikace nebo výsledky zveřejněné jinou formou (např. diplomová práce). Pohovor současně slouží k přezkoumání odborné způsobilosti uchazeče o studium.

 

 

 

Nahoru

Zpravodajství z UP
ECTS - Dodatek k diplomuAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Stránka aktualizována: 11. 11. 2015, Jiří Mazal