Biofyzika
Garant oboru: doc. RNDr. Dušan Lazár, Ph.D.
Garantující pracoviště studia: Katedra biofyziky
Charakteristika oboru:
Je určen studentům, kteří chtějí získat důkladné znalosti a praktické dovednosti vyžadované ke studiu procesů v živých organismech na buněčné, případně molekulární úrovni, fyzikálními metodami. Nejdelší tradici má experimentální výzkum biofyzikálních procesů probíhajících v rostlinách, fotosyntéza, rostlinná fyziologii a odezva rostlin na stres. Experimentální data také teoreticky simulujeme na základě matematických modelů popisujících fyzikální podstatu daných procesů. V souvislosti s fotosyntézou, ale i jinými biologickými systémy, studium reaktivních forem kyslíku (ROS) se zaměřuje na objasnění mechanismů tvorby radikálových a neradikálových forem ROS. Předmětem našeho výzkumu jsou i modifikace nukleových kyselin (zejména DNA) cytostatiky odvozenými od komplexů přechodných kovů (platina, ruthenium, osmium), rozlišení těchto modifikací buněčnými složkami (zejména proteiny) a oprava těchto modifikací. Další část práce je také věnována studiu struktury, funkce a interakcí medicínsky významných proteinů na molekulární úrovni a matematické modelování trojrozměrné struktury těchto molekul a jejich dynamiky. Na oddělení se také zabýváme biomechanikou a fyziologickou akustikou lidského hlasu. Spolupráce s ústavy AV ČR (Biofyzikální ústav, Ústav ekologie krajiny, Mikrobiologický ústav, Ústav experimentální botaniky, Fyziologický ústav aj.) a zahraničními pracovišti nabízí k řešení i některá další témata. Pro účely výzkumu se používá široké spektrum metodik. Základ jsou biofyzikální metody, převážně různé typy fluorescenčních a absorpční spektroskopií, a to jak časově rozlišených tak i v ustáleném stavu, dále pak termoluminiscence a elektronová paramagnetická resonance. Také se používají moderní metody molekulární biologie a biochemie a fyziologické metody.
Profil absolventa:
Absolvent si osvojí důležité aspekty moderní biofyziky a získá hluboké teoretické znalosti a velmi dobrou experimentální zkušenost. Naučí se plánovat samostatnou výzkumnou činnost, zpracovávat grantové projekty, formulovat vědecké cíle takových projektů a hledat teoretické a experimentální metody k jejich řešení. V rámci toho si rozšíří dovednosti ve vyhledávání zdrojů vědeckých informací v časopisech a databázích fyzikálních, biofyzikálních, biochemických i biologických. Prohloubí své dovednosti ve zpracování literárních rešerší, naučí se kriticky hodnotit výsledky vlastní i závěry druhých autorů. Důležitým prvkem této vědecké přípravy je zvládnutí schopnosti odborně komunikovat v anglickém jazyce.
Studium a vědecká příprava jsou směrovány k dosažení maximální adaptability pro řešení koncepčních otázek a problémů teoretického i aplikačního charakteru. Absolventi naleznou uplatnění na vysokých školách, vědeckých pracovištích doma i v zahraničí, na odpovědných místech v laboratořích a ve výrobní sféře, případně v medicíně.
Požadavky k přijímacím zkouškám:
- Pohovor na téma vybrané doktorské disertační práce (ověření znalostí daného tématu a postupů při jeho řešení).
- Ověření znalostí z angličtiny formou překladu vybraného anglického textu do češtiny.