Aplikovaná fyzika
Garant oboru: prof. RNDr. Miroslav Mašláň, CSc.
Garantující pracoviště studia: Katedra experimentální fyziky
Charakteristika oboru:
Doktorské studium oboru zahrnuje soubor fyzikálních disciplín zabývajících se teoretickými, experimentálními, aplikačními a technickými klasickými a kvantovými aspekty měření, fyzikálních principů a automatizace měřicích metod a měřicích přístrojů, nedestruktivních měření, způsobů měření elektrických i neelektrických veličin elektrickými, optickými a jinými speciálními způsoby. Obsahuje též problematiku vyhodnocování souborů naměřených hodnot metodami statistické a numerické matematiky za použití počítačové techniky a fyzikálních aspektů metrologie.
Garantujícím pracovištěm tohoto moderního interdisciplinárního oboru je katedra experimentální fyziky PřF UP v Olomouci ve spolupráci se Společnou laboratoří optiky UP a FzÚ AV ČR. Při řešení výzkumných témat studenti spolupracují s řadou prestižních zahraničních pracovišť, mimo jiné s CERN (Ženeva), SÚJV (Dubna), DESY (Hamburg), Pierre Auger Observatory (Argentina) i domácích pracovišť, FzÚ a ÚFM AVČR.
Zmíněné doktorské studium navazuje na bakalářské a magisterské studium oborů „Aplikovaná fyzika" a „Nanotechnologie“na PřF UP v Olomouci. Uskutečňuje se ve čtyřleté presenční i kombinované formě na základě individuálních studijních a vědeckých programů, které sestavuje školitel se zřetelem k tématu disertační práce a které schvaluje oborová rada. Ve studijním programu jsou mimo jiné zařazeny zkouška z anglického jazyka, zahraniční výzkumná stáž, prezentace vědeckých výsledků na konferencích a jejich publikace ve vědeckých periodikách. Vědecký program zahrnuje návrh řešení tématu disertační práce, postup teoretické nebo experimentální práce na školicím pracovišti. Součástí individuálních studijních a vědeckých programů doktorandů je jejich zapojení do pedagogického procesu školicího pracoviště a do přípravy studijních textů. Jde například o pomoc při přípravě úloh do fyzikálních praktik, při demonstracích v přednáškách, vedení seminářů a praktických cvičení.
Profil absolventa:
Absolvent získá hluboké a aktuální vědomosti, schopnosti a návyky v teoretické, experimentální a aplikační oblasti související se zaměřením jeho disertační práce. Zvládne rozsáhlou škálu matematických a laboratorních fyzikálních a technických metod na úrovni moderních klasických a kvantových aspektů nedestruktivních měření, fyzikálních principů a automatizace měřicích metod a měřicích přístrojů a precizních způsobů měření fyzikálních a technických elektrických i neelektrických veličin nejmodernějšími elektrickými, optickými a jinými progresivními způsoby aplikovatelnými ve vědeckých a aplikačních oblastech. Jde například o speciální metody měření a statistického vyhodnocování výsledků a unikátní konstrukce měřicích přístrojů, elektronové mikroskopie a mikroskopie skenující sondou, počítačového zpracování optického obrazu a laserové a holografické techniky.
Předpokládá se, že absolventi budou pokračovat ve vědecké činnosti na vysokých školách a ve výzkumných ústavech v ČR nebo i v zahraničí. Uplatní se také na řídicích funkcích a i jako erudovaní specialisté v soukromých podnicích a v laboratořích různých institucí s fyzikálním, chemickým, biologickým, technickým, zemědělským, ekologickým a lékařským zaměřením.
Požadavky k přijímacím zkouškám:
- Žadatel musí byt absolventem magisterského (inženýrského) studia fyziky nebo příbuzného technického oboru.
- Musí vykázat přiměřené znalosti a dovednosti z mechaniky, termiky, optiky, elektřiny, magnetizmu a atomistiky, teorie elektromagnetického pole, kvantové a statistické fyziky a počítačové techniky.
- Měl by zdůvodnit výběr oboru k doktorskému studiu a musí splňovat nezbytné pracovní a speciální odborné požadavky školitele podle zaměření zvoleného tématu disertační práce.
- Vyžaduje se počáteční schopnost porozumět a do češtiny přeložit anglický odborný text z fyziky a během doktorského studia úspěšné složení zkoušky z anglického jazyka.