Nadaní žáci na 2. stupni ZŠ

Úvodní slovo o nadaných

Nadaní žáci jsou velmi různorodá skupina. Od většiny svých vrstevníků se liší tím, že dříve, rychleji, snáze a lépe zvládají činnost v oblasti svého nadání. Liší se i mezi sebou, nejen druhem a mírou svého nadání, ale také např. vytrvalostí, zájmem a ochotou podřídit se autoritě. Initiates file downloadVíce...

Dotazníky a formuláře pro identifikaci nadaných žáků na druhém stupni základní školy

Individuální vzdělávací plán

V následujích odkazech naleznete individuální vzdělávací plány spolus ukázkou vyhodnocení.

Didaktické testy

Výběr vhodných úloh pro testivání nadaných žáků na druhém stupni je jedním z největších úskalí práce pedagoga, zde nalzenete množství ověřených testovacích úloh.

Aktivity pro práci s nadanými

1. Initiates file downloadPC hry a simulace

Další on-line simulace:

(pro spuštění některých souborů je nutno mít nainstalován přehrávač swf souborů, např.:Opens external link in new windowKMPlayer

2. Initiates file downloadLogické hry a hlavolamy

Další vhodné aktivity a hry:

3. Initiates file downloadNetradiční nadstandardní úlohy - Soubor vytvořených pracovních listů s netradičními/nestandardními úlohami se může stát vhodným doplňkovým materiálem pro učitele. Nestandardní aplikační úlohy a problémy se charakterizují jako takové úlohy, jejichž řešení může být do značné míry nezávislé na znalostech a dovednostech školské matematiky, ale při němž je nutné uplatnit logické myšlení a úsudek. Mají výrazný motivační charakter, jeho smyslem je mimo jiné ukázat školskou matematiku jako zajímavý, přitažlivý předmět. Současně se při řešení matematických úloh a problémů, především kontextových (slovních) úloh s vhodnými náměty z prostředí žákům známého, využívá interdisciplinárních souvislostí.

4. Projekty - Význam slova projekt je odvozen z latinského slova proicio (hodit, vrhnout vpřed, napřáhnout). V pedagogické literatuře nenajdeme jednoznačné vymezení pojmu projekt. Ve většině případů se hovoří rovnou o projektové výuce a projektovém vyučování. Projekt se tedy vyznačuje koncentrací na žáky a svou sociální výchovně-vzdělávací hodnotou - v průběhu řešení se silně uplatňuje i sociální učení. Řešení projektu tedy přispívá nejen ke vzdělávání žáků po obsahové stránce, ale také k utváření jejich sociálních, komunikačních a dalších dovedností. Svým přiblížením životu velice podporuje vnitřní motivací žáků.

Tabulka anotací a anlýza dostupné literatury

Initiates file downloadZde nalezne zájemce analýzu současných materiálů a literatury, která je dostupná a vhodná pro zkvalitnění péče o nadaná žáky na druhém stupni základních škol.

Stránka aktualizována: 26. 11. 2013, Vladimír Vaněk