Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum

Centrum představuje nový rozměr spolupráce mezi univerzitou a olomouckými pracovišti VÚRV a ÚEB AV ČR. Jde o společný projekt, do kterého každý z partnerů přinese své specifické know-how, přivede své odborníky a převede vybrané špičkové technologie. Za svůj hlavní cíl si nově vznikající centrum klade především rozšíření výzkumných kapacit, koncentraci vědeckého potenciálu a efektivní transfer výsledků výzkumu do aplikační sféry. Zintenzivnění biotechnologického a s ním souvisejícího zemědělského výzkumu a vývoje i následná aplikace jejich výsledků do praxe přinese rovněž výchovu doktorandů a mladých vědeckých pracovníků, vytvoří ideální podmínky pro setrvání vědeckých kapacit v regionu, a zabezpečí jejich zapojení v aplikovaném výzkumu. Příkladem může být využití nových růstových regulátorů nebo nové generace zemědělských plodin, které disponují vysokou odolností vůči stresovým a patologickým vlivům. Intenzivní uplatňování nejprogresivnějších biotechnologií v aplikační sféře také povede ke značnému posílení konkurenceschopnosti regionálních podniků, která v současné době nedosahuje uspokojivé úrovně. Tradiční zemědělská výroba na Hané však poskytuje vhodný potenciál k aplikacím efektivních biotechnologií, a to zejména díky kvalitním lidským zdrojům. Aplikace poznatků z oblasti rostlinných biotechnologií s významnými společnostmi z oblasti kosmetického a farmaceutického výzkumu dávají projektu perspektivu přesáhnout svými produkty rámec regionu i celé České republiky.

Informační brožurka o projektu (PDF).

WWW stránky centra: www.cr-hana.eu

Stránka aktualizována: 11. 02. 2011, Daniel Agnew